Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vaso31 View Post
    Εξαρταται τι ζηταει ο καθενας.
    Εμενα προσωπικα δεν με ενδιεφερει καθολου αν κυκλοφορει κοσμος εξω μετα τις 9.
    Πρωτευον για μενα ειναι να μπορω να εμπιστευτω το συστημα υγειας την χωρας μου,να εχω δωρεαν παιδεια για τα παιδια μου και συνταξη εφοσον γερασω.Να νιωθω ασφαλεια
    Αυτα που σε απασχολουν εσενα Σπυρο για μενα ειναι τελευταια
    Ετσι ακριβως βασω !!!!!!! Συμφωνω απολυτα !!!!!!!!!! Και οσο για αυτα που γραφει ο σπυρος παρακατω σχετικα με το συστημα υγειας για αυστρια δεν ξερω . Στην σουηδια με το που ηρθα αφου πηρα τον προσωπικο αριθμο μου στειλανε χαρτι απο τον δημο της στοκχολμης οτι με κερνανε να κανω τεστ παπανικολαου. Στον γιο μου στειλανε χαρτι να διαλεξει οδοντιατρο για να ελεγχει τα δοντια του το οποιο παρεχεται δωρεαν για ολα τα παιδια μεχρι 19 χρονων.
    Και ακομα δεν ειχαμε πατησει το ποδι μας. Στα σχολεια ολα υπαρχουν γιατροι και νοσοκομες σε ειδικο χωρο μεσα στο σχολειο και οταν γραφεται το παιδι του φτιαχνουν φακελο.
    Στην ελλαδα οι γιατροι μου πεθανανε και τους δυο γονεις μου. Και μετα κρυβανε τα στοιχεια απο τους φακελους με τα στοιχεια ασθενους για να μην βρουν τον μπελα τους. 56 χρονων ο μπαμπας μου 59 χρονων η μαμα μου.
    Αν παντως δεν τους ειχα χασει και τους δυο σιγουρα θα τους επαιρνα μαζι μου.
    Μεχρι τον Κακαουνακη φαγανε. Πετσοκοβανε τον ανθρωπο σαν σαλαμι επι ενα μηνα. Τι ψαχνεις να βρεις!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      Originally posted by ευανθια View Post
      Καλησπερα και απο εμενα !!
      Τα αγγλικα θα σε βοηθησουν πολυ στην εκμαθηση των σουηδικων. Για δουλεια για αρχισε να ψαχνεις μηπως βριεις κατι με τα αγγλικα .Στις αρχες του φορουμ εχει γραψει ο antogeor καποια σαιτ για ευρεση εργασιας. Αρχισε να κοιτας. Ειναι αρκετοι που βρηκαν δουλεια με τα αγγλικα. Ο emmigrant βρηκε δουλεια σε ναυτιλιακη εταιρια στην σουηδια απο ελλαδα , μονο με τα αγγλικα. Οσο για τους καλους και κακους ανθρωπους υπαρχουν παντου εννοειται. Οπως και απατεωνες. Μονο που εδω ειναι οι εξαιρεσεις και οχι ο κανονας .Οσο για πληροφοριες σχετικα με την σουηδια ψαξε και στο ιντερνετ. Θα βρεις πολλες πληροφοριες για ολα. Τον καιρο το συστημα υγειας την εκπαιδευση πως λειτουργει η φορολογια , τους σουηδους και τις συνηθειες τους ακομα και τι φαγητα τρωνε . Θα μαθεις πολλα χρησιμα πραγματα.
      Σ'ευχαριστώ πολύ Ευανθία
      Ειχα ηδη βρει τα links του antogeor για εργασια και ειδα και του emmigrant το κειμενο για το πως βρηκε δουλεια ,αλλα δεν ειναι νωρις να στελνω απο τωρα Σεπτέμβριο βιογραφικα ενω ετοιμαζομαι να ανεβω κατα Μαρτιο-Απριλιο?Ελεγα να ξεκινησω με το νεο ετος ,2 μηνες ουσιαστικα πριν να ανεβω...
      Ηδη συλλεγω sites απο υπηρεσιες ,ευρεση εργασιας και κατοικιας.

      Comment


        εγω δεν ενημερωθηκα απο το σαιτ..τα βασικα τα ηξερα οσον αφορα τα θεματα με τον οαεδ τον προσωπικο αριθμο την ζωη και αυτα...
        απο το 2007 που ημουν 22 χρονων που πηγα με την μπαντα...και μου κατσε απο τοτε να φυγω και ψαχνομαι συνεχεια απο τοτε...
        ρωτησα την ευανθια για καποιες συγκεκριμενες πρωτες κινησεις π πρεπει να κανω εκει πανω...
        οσο για τον κοσμο...ναι εξω στις 10 το βραδυ δεν βλεπεις κοσμο ΤΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ...ο πιο πολυς ειναι σπιτι του...η σε σπιτι φιλων....αλλα τα bar ειναι παντα γεματα....harry b james anchor spybar... π τα 2 πρωτα ειναι ροκ μπαρ και στο αλλο θεωρειται το πιο κυριλε μπαρ της στοκχολμης που καποτε εκανε τα παρτυ της η βασιλικη οικογενια...και ειναι πολυ δυσκολο να μπεις...εμεις παρολο την ροκ εμφανιση μας μπαινουμε...εχει εισοδο 12 ευρω και 11 ευρω η μεγαλη μεζουρα του ποτου....βεβαια...οι μπυρες οπως για παραδειγμα η carlsberg που εδω κατω απο 5 ευρω δεν την βρισκεις εκει εχει ΣΕ ΟΛΑ τα μπαρ η 1.80 η 2.80 του ευρω...
        τα σουπερ μαρκετ εχουν τιμες ελλαδας...και σε ορισμενα πιο φθηνα και σε αλλα πιο ακριβα...
        δλδ γαλα και ψωμι...εχουν 30-40 λεπτα και 60-70 λεπτα αντιστοιχα...εχουν απιστευτα τυρια σε οσους τους αρεσει το τυρι...ακριβο ειναι το ελαιολαδο και τα βιολογικα προιοντα τους οπως το βιολογικο κρεας απο μικρες φαρμες...

        συγκοινωνιες αριστες...με το μετρο της στοκχολμης δεν προκειται να χαθεις ποτε...η στοκχολμη ειναι πολυ ευκολη...τουλαχιστον το κεντρικο της μερος....απο ομορφια δεν το συζητω....μια βολτα στην παλια πολη...στο σεντερμαλμ θα σας γεμισει εικονες...ειναι γεματη παρκα οπου μπορεις να πας να αθληθεις...
        εχω δει τυπους με ποδηλατα ακομα και πανω στον παγο....
        το κρυο εαν και εφοσον δεν εισαι κρυουλιαρης το αντεχεις...εγω μεγαλωσα στην φλωρινα..η καταγωγη μου ειναι απο εκει..εχω δει και -25 στα μερη μου...που πιανει καμια φορα τοσο και στην σουηδια...
        αλλα συνηθως οι θερμοκρασιες παιζουν αναμεσα στους -5 με -15
        οπως εμεις εδω εχουμε κανει τις μοντες μας με τα αρκουδισια για το καλοκαιρι ετσι οι σουηδοι εδω και 40 χρονια εχουν κανει τις δικες τους με ενδοδαπεδιες θερμανσεις και γεοθερμικη ενεργεια...
        οποτε μεσα στο σπιτι εισαι στην κυριολεξια με το κοντομανικο...και εχεις παντα ζεστο νερο...
        εξω θα πρεπει να μαθεις πως να ντυνεσαι...χαντια σκουφος απαραιτητα...καλο μπουφαν και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καλα παπουτσια με διπλο λαστιχενιο πατο για να αποφυγουμε τα κρυοπαγηματα..
        ειχα παει μια φορα με στρατιωτικη αρβυλα...και οταν εβγαζα την αρβυλα το ποδι μου ηταν μπλε...περυσι..που ειχαν απο τους χειροτερους χειμωνες...μου λεει η καθηγητρια μου...ααα δν σου πα...πως αν αρχισεις μετα το κρυο να νοιωθεις μια γλυκια ζεστη τοτε εχεις παθει κρυοπαγημα.... ΑΧΑΧΧΑΑΧ..

        εγω προτινω...οσοι θελουν να πανε...να πανε ενα 10ημερο πρωτα...να γνωρισουν την κοινωνια και τον τροπο ζωης.. πανω κατω...
        ειναι ιδιαιτερη χωρα...τελειως διαφορετικη νοοτροπια απο εμας...μα ΤΕΛΕΙΩΣ...
        πρεπει να αγαπησεις αυτην την χωρα για να μπορεσεις να ενταχθεις και να βρεις την ακρη εκει πανω...μην σκεφτεστε σαν ελληνας...σκεφτειτε σαν σουηδος...θα καταλαβαιτε...τι εννοω εφοσον πατε για λιγες μερες εκει...

        τελος...οσο για μπουζουκια κλπ...φανταζομαι θα εχει καποια ελληνικα...αλλα εγω παντα σιχαινομουν αυτου του ειδους την μουσικη... οι σουηδοι εχουν ενα "αστειο" για εμας τους ελληνες...λενε οτι οπου παμε ανοιγουμε εκκλησιες και μπουζουκια... να αναφερω επεισης οτι δεν ειμαι μουσικος στο επαγγελμα...νοσηλευτης ειμαι....μουσικη εκανα παντα απο τα 12 μου..και η τυχη με βοηθησε και ανεβηκα για περιοδιες εκει πανω και σε αλλες χωρες τις ευρωπης.

        εγω προτινω...οσοι θελουν να πανε...να πανε ενα 10ημερο πρωτα...να γνωρισουν την κοινωνια και τον τροπο ζωης.. πανω κατω...
        ειναι ιδιαιτερη χωρα...τελειως διαφορετικη νοοτροπια απο εμας...μα ΤΕΛΕΙΩΣ...
        πρεπει να αγαπησεις αυτην την χωρα για να μπορεσεις να ενταχθεις και να βρεις την ακρη εκει πανω...μην σκεφτεστε σαν ελληνας...σκεφτειτε σαν σουηδος...θα καταλαβαιτε...τι εννοω εφοσον πατε για λιγες μερες εκει...

        hej da!

        Comment


          Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
          Σ'ευχαριστώ πολύ Ευανθία
          Ειχα ηδη βρει τα links του antogeor για εργασια και ειδα και του emmigrant το κειμενο για το πως βρηκε δουλεια ,αλλα δεν ειναι νωρις να στελνω απο τωρα Σεπτέμβριο βιογραφικα ενω ετοιμαζομαι να ανεβω κατα Μαρτιο-Απριλιο?Ελεγα να ξεκινησω με το νεο ετος ,2 μηνες ουσιαστικα πριν να ανεβω...
          Ηδη συλλεγω sites απο υπηρεσιες ,ευρεση εργασιας και κατοικιας.
          Ναι συμφωνω ειναι νωρις .Δυο μηνες πριν ειναι καλα . Αν θελεις και καποιο αλλο σαιτ γραψε μου. Κοιτα ομως τις αγγελιες ετσι για να βλεπεις τι ζητανε λιγο να κανεις μια πρωτη επαφη .
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Originally posted by spiros View Post
            Αντε παλι τα ιδια.....Δεν σημαινει οτι στην ζωη σε απασχολει ενα μονο πραγμα.Απλα λεμε πως ειναι τα πραγματα στο εξωτερικο.
            Δεν χαθηκε ο κοσμος που υπαρχει αυτη η βαρεμαρα,μια χαρα ειναι.Αλλα γιατι ειναι κακο να το λεμε?Αφου ετσι ειναι!!!!!
            Δουλευουν 8ωρα και μετα πανε να ξεκουραστουν και να πεσουν για υπνο.Ο Ελληνας δουλευει 10-12ωρο και μετα παει για ουζακι και βολτα στην πλατεια.Γιαυτο οι πλατειες ειναι ερημες απο τις 20.00 στο εξωτερικο,ενω στην Ελλαδα γεματες κοσμο μεχρι και μετα τα μεσανυχτα.Υπαρχει και στην Ιταλια αυτο,το ξερω γιατι κατεβαινω συχνα,να ξεσκασω λιγο απο την ξενεροτιλα της Αυστριας.

            Και κατι για το συστημα υγειας.Στην Ελλαδα δεν εκανα ποτε τσεκ απ,γιατι δεν ειχα χρονο,δουλευα 12ωρα.
            Μου λεγανε οτι πρεπει να χασεις ολη την μερα σου να περιμενεις στο νοσοκομειο.Εδω δουλευω 8ωρα με τις αδειες μου.
            Εκανα τσεκ απ σημερα.Απο τον Μαρτη που το ειχα ζητησει,μου στειλαν χαρτι να παω σημερα.Επρεπε να παω απο 6.30 και τελειωσα 11.30.Νομιζω δεν εχει και μεγαλη διαφορα απο Ελλαδα,η κανω λαθος?
            Ρε συ Σπυρο..θα μας τρελανεις??Συγκρινεις το συστημα υγειας εξω με της Ελλαδας??ΔηλαδΗ τι αλλο θα μας πεις πια??
            Η μανα μου με γεννησε πριν 31 χρονια στην Γερμανια και στα νοσοκομεια τοε τους ντρεποσουν να μπεις!Ακομα και σημερα δεν φτανουμε σε εκεινο το επιπεδο.
            Στα νοσοκομεια μας εδω δεν εχουν βασικα πραγματα!!Οι χωροι καταρεουν!Δεν υπαρχουν κρεβατια για τους ασθενεις!Δεν υπαρχουν γαζες ακομα και γαντια πολλες φορες!Βρωμια απιστευτη!
            Εχω ζησει το ελληνικο συστημα υγειας σαν ασθενης εγω η ιδια,οταν ειχα τον πατερα μου στο νοσοκομειο για την καρδια του και το εχω ζησει και σαν νοσηλευτρια!!
            Μη μου λες για το συστημα υγειας να χαρεις αυτο ξεπερνα καθε φαντασια!
            Τον πατερα μου τον ειχαν 2 βδομαδες δεν τον βαζανε χειρουργειο γιατι δεν εδινε λεφτα..σε δημοσιο νοσοκομειο!!Εκανε απιστευτη φασαρια τον βαλανε με τα πολλα και μετα τον ειχαν σαν το σκυλι!
            Οταν δουλευα σαν νοσηλευτρια σιχαθηκα την ιδια την υπαρξη μου!Ξερεις τι ειναι να περπατανε κατσαριδες πανω στους ασθενεις??Ξερεις τι ειναι να μην εχουμε ουροσυλλεκτες και να πρεπει να αδειαζουμε και να βαζουμε τους ιδιους??Ξερεις ποσοι ασθενεις ειχαν ουρολοιμωξη λογω αυτου??Ξερεις οτι τα γαντια τα αγοραζα μονη μου για να μπορω να τους αλλαζω??
            Ξερεις οτι ειχαν κολλησει ψωρα ολοι οι ασθενεις και σε καθε βαρδια βαζαμε Benzil με βαση βενζινη απο πανω ως κατω για να μη κολλησουμε???
            Το ξερεις οτι δεν υπαρχει γιατρος να μη παιρνει φακελακι???Και το ξερω απο πρωτο χερι!

            Ειπαμε να αγαπαμε την Ελλαδα να την ποναμε!ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΜΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΣΟΥ!
            Να κρινεις τα παντα αντικειμενικα!!
            Οχι επειδη σου αρεσει το ουζο να εκθειαζεις τα σκατα της χωρας ΕΛΕΟΣ!

            Comment


              Originally posted by vaso31 View Post
              Ρε συ Σπυρο..θα μας τρελανεις??Συγκρινεις το συστημα υγειας εξω με της Ελλαδας??ΔηλαδΗ τι αλλο θα μας πεις πια??
              Η μανα μου με γεννησε πριν 31 χρονια στην Γερμανια και στα νοσοκομεια τοε τους ντρεποσουν να μπεις!Ακομα και σημερα δεν φτανουμε σε εκεινο το επιπεδο.
              Στα νοσοκομεια μας εδω δεν εχουν βασικα πραγματα!!Οι χωροι καταρεουν!Δεν υπαρχουν κρεβατια για τους ασθενεις!Δεν υπαρχουν γαζες ακομα και γαντια πολλες φορες!Βρωμια απιστευτη!
              Εχω ζησει το ελληνικο συστημα υγειας σαν ασθενης εγω η ιδια,οταν ειχα τον πατερα μου στο νοσοκομειο για την καρδια του και το εχω ζησει και σαν νοσηλευτρια!!
              Μη μου λες για το συστημα υγειας να χαρεις αυτο ξεπερνα καθε φαντασια!
              Τον πατερα μου τον ειχαν 2 βδομαδες δεν τον βαζανε χειρουργειο γιατι δεν εδινε λεφτα..σε δημοσιο νοσοκομειο!!Εκανε απιστευτη φασαρια τον βαλανε με τα πολλα και μετα τον ειχαν σαν το σκυλι!
              Οταν δουλευα σαν νοσηλευτρια σιχαθηκα την ιδια την υπαρξη μου!Ξερεις τι ειναι να περπατανε κατσαριδες πανω στους ασθενεις??Ξερεις τι ειναι να μην εχουμε ουροσυλλεκτες και να πρεπει να αδειαζουμε και να βαζουμε τους ιδιους??Ξερεις ποσοι ασθενεις ειχαν ουρολοιμωξη λογω αυτου??Ξερεις οτι τα γαντια τα αγοραζα μονη μου για να μπορω να τους αλλαζω??
              Ξερεις οτι ειχαν κολλησει ψωρα ολοι οι ασθενεις και σε καθε βαρδια βαζαμε Benzil με βαση βενζινη απο πανω ως κατω για να μη κολλησουμε???
              Το ξερεις οτι δεν υπαρχει γιατρος να μη παιρνει φακελακι???Και το ξερω απο πρωτο χερι!

              Ειπαμε να αγαπαμε την Ελλαδα να την ποναμε!ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΜΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΣΟΥ!
              Να κρινεις τα παντα αντικειμενικα!!
              Οχι επειδη σου αρεσει το ουζο να εκεθιαζεις τα σκατα της χωρας ΕΛΕΟΣ!
              Καλα βρε βασω αυτη η τελευταια προταση ειναι φοβερη ! Καλα δεν χρειαζεται να σου γραψω οτι συμφωνω σε ολα ! Εννοειται !!!!!!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by ευανθια View Post
                Επισης οντως πρεπει να αποδειξεις στην εφορια οτι μπορεις να συντηρηθεις με 900 περιπου μπορει και 1000 ευρω τον μηνα για ενα χρονο. Αν αφαιρεσεις τα 460 μενουν 440 με 500 ευρω. Δεν ειναι πολλα.Επισης οι ειδικοτητες τους ειναι πολλες λαθος σας ειπε ο συμβουλος εργασιας.Εκτος αν εννοει κατι αλλο. Αυτη ειναι η ιστοσελιδα του σουηδικου οαεδ http://www.arbetsformedlingen.se κοιτα στην τραπεζα εργασιας να δεις τα επαγγελματα που υπαρχουν. Χρησιμοποιησε τον μεταφραστη του google.
                Γιατί πρεπει να δειξεις οτι εχεις εισοδημα για να ζησεις για ενα χρονο και οχι για 6 μηνες? Εγω εμεινα με την εντυπωση οτι με ενα τραπεζικο λογαριασμο περιπου 5.000-6.000 ευρω ο καθενας μας θα αποδεικνυαμε οτι θα μπορουμε να ζησουμε για 6 μηνες(1000ευρω τον μηνα), μεχρι τοτε εννοειται οτι θα εχεις βρει και δουλεια (να μην σου πω οτι φανταζομαι σε 3 μηνες το ανωτερο να εχουμε βρει και οι 2 κατι..) Θεωρούνται απο τους Σουηδους λιγα τα χρηματα αυτα για 6 μηνες ή πρεπει να τους δειξεις την διαθεση σου να μεινεις περισσοτερο?
                Θα μπορουσες καποια στιγμη να μου το διευκρινησεις λιγο?

                Comment


                  Originally posted by ευανθια View Post
                  Ναι συμφωνω ειναι νωρις .Δυο μηνες πριν ειναι καλα . Αν θελεις και καποιο αλλο σαιτ γραψε μου. Κοιτα ομως τις αγγελιες ετσι για να βλεπεις τι ζητανε λιγο να κανεις μια πρωτη επαφη .
                  ΟΚ
                  Ευχαριστω, σιγα σιγα θα μπω και σε αυτο τον αναγνωριστικο δρομο....σε κανα 2 βδομαδες..
                  Πάντως οφειλω να παραδεχτω οτι δεν προλαβαινεσαι!!! Απαντας σε 2 τουλαχιστον ατομα ταυτοχρονα!
                  Η κοινωνικοτητα σου δεν παλευεται!! Keep up

                  Comment


                    Originally posted by vaso31 View Post
                    Ρε συ Σπυρο..θα μας τρελανεις??Συγκρινεις το συστημα υγειας εξω με της Ελλαδας??ΔηλαδΗ τι αλλο θα μας πεις πια??
                    Η μανα μου με γεννησε πριν 31 χρονια στην Γερμανια και στα νοσοκομεια τοε τους ντρεποσουν να μπεις!Ακομα και σημερα δεν φτανουμε σε εκεινο το επιπεδο.
                    Στα νοσοκομεια μας εδω δεν εχουν βασικα πραγματα!!Οι χωροι καταρεουν!Δεν υπαρχουν κρεβατια για τους ασθενεις!Δεν υπαρχουν γαζες ακομα και γαντια πολλες φορες!Βρωμια απιστευτη!
                    Εχω ζησει το ελληνικο συστημα υγειας σαν ασθενης εγω η ιδια,οταν ειχα τον πατερα μου στο νοσοκομειο για την καρδια του και το εχω ζησει και σαν νοσηλευτρια!!
                    Μη μου λες για το συστημα υγειας να χαρεις αυτο ξεπερνα καθε φαντασια!
                    Τον πατερα μου τον ειχαν 2 βδομαδες δεν τον βαζανε χειρουργειο γιατι δεν εδινε λεφτα..σε δημοσιο νοσοκομειο!!Εκανε απιστευτη φασαρια τον βαλανε με τα πολλα και μετα τον ειχαν σαν το σκυλι!
                    Οταν δουλευα σαν νοσηλευτρια σιχαθηκα την ιδια την υπαρξη μου!Ξερεις τι ειναι να περπατανε κατσαριδες πανω στους ασθενεις??Ξερεις τι ειναι να μην εχουμε ουροσυλλεκτες και να πρεπει να αδειαζουμε και να βαζουμε τους ιδιους??Ξερεις ποσοι ασθενεις ειχαν ουρολοιμωξη λογω αυτου??Ξερεις οτι τα γαντια τα αγοραζα μονη μου για να μπορω να τους αλλαζω??
                    Ξερεις οτι ειχαν κολλησει ψωρα ολοι οι ασθενεις και σε καθε βαρδια βαζαμε Benzil με βαση βενζινη απο πανω ως κατω για να μη κολλησουμε???
                    Το ξερεις οτι δεν υπαρχει γιατρος να μη παιρνει φακελακι???Και το ξερω απο πρωτο χερι!

                    Ειπαμε να αγαπαμε την Ελλαδα να την ποναμε!ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΜΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΣΟΥ!
                    Να κρινεις τα παντα αντικειμενικα!!
                    Οχι επειδη σου αρεσει το ουζο να εκθειαζεις τα σκατα της χωρας ΕΛΕΟΣ!
                    Σκατα εχετε ολοι εσεις μεσα στο κεφαλι σας.Δεν πρεπει να λεμε πως ειναι εξω,επειδη στην Ελλαδα καποιοι θεωρητε οτι ειναι χειροτερα?Στο νησι μου μια χαρα ειναι το νοσοκομειο.Δεν ξερω πως ειναι τα νοσοκομεια στο χωριο του καθενα.Το οτι επρεπε να παω για εξετασεις απο τις 6.30 τα χαραματα και τελειωσα στις 11.30 ειναι γεγονος.Και κατι αλλο....μου αρεσει να ζω εδω και θα ζησω για παντα,αλλα ετσι....θελω να βλεπω και τα αρνητικα.Δεν εχω σκατα στο κεφαλι.Και κατι αλλο....ειναι λαθος να πας για 10 μερες να δεις κ.λ.π,οπως εγραψε καποιος παραπανω.Σαν τουριστας ειναι πολυ ωραια οπου πας.Το θεμα ειναι πως ειναι η ζωη οταν ζεις καιρο και μπεις στην ρουτινα.

                    Comment


                      bravo spiro..eisai o monos pou ta leei etsi opos einai....kai go auta egrafa stin arxi.....ego gia auto efiga apo souidia...epidei ola itan teleia..more ti mas lete....etsi opos les an eisai kolimenos kai exeis skata sto kefali den alazeis...kalitera re stin ellada me 1000 euro para sto eksoteriko stin mizeria kai stin thlipsi....

                      Comment


                        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                        Γιατί πρεπει να δειξεις οτι εχεις εισοδημα για να ζησεις για ενα χρονο και οχι για 6 μηνες? Εγω εμεινα με την εντυπωση οτι με ενα τραπεζικο λογαριασμο περιπου 5.000-6.000 ευρω ο καθενας μας θα αποδεικνυαμε οτι θα μπορουμε να ζησουμε για 6 μηνες(1000ευρω τον μηνα), μεχρι τοτε εννοειται οτι θα εχεις βρει και δουλεια (να μην σου πω οτι φανταζομαι σε 3 μηνες το ανωτερο να εχουμε βρει και οι 2 κατι..) Θεωρούνται απο τους Σουηδους λιγα τα χρηματα αυτα για 6 μηνες ή πρεπει να τους δειξεις την διαθεση σου να μεινεις περισσοτερο?
                        Θα μπορουσες καποια στιγμη να μου το διευκρινησεις λιγο?
                        Ετσι ηταν στην αρχη που ηρθα πριν ενα χρονο αλλα οσο πανε και το δυσκολευουν φαινεται. Ενας γιατρος που εκανε αιτηση για προσωπικο αριθμο ζητησανε 1000 ευρω τον μηνα για ενα χρονο. Εσυ ομως θα εχεις και το ταμειο ανεργιας. Και σιγουρα αν ψαχτεις καλα θα βρεις οπωσδηποτε κατι. Επισης χρειαζεται και ιατρικη ασφαλεια . Πρεπει να τους δειξεις οτι εχεις ασφαλεια υγειας. Μεχρι πριν λιγο καιρο ηξερα οτι κανει η ευρωπαικη καρτα υγειας .Μπορει ομως να εχει αλλαξει . Πρεπει να μαθω. Παντως και λεφτα να εχετε το τονιζω και το ξαναλεω καλυτερα να παρετε τον προσωπικο αριθμο με προσληψη εργοδοτη. Γιατι αυτο με τα λεφτα φοβαμαι οτι ειναι στην κριση τους . Ειναι πιο σιγουρο και μπαινεις αμεσως στο συστημα και λεφτα θα βγαζεις και ασφαλεια σουηδικη θα εχεις με την δουλεια. Τα λεφτα που θα εχεις μαζι σου χρησιμοποιεις οσα σου χρειαζονται και τα υπολοιπα τα κρατας στην ακρη για ωρα αναγκης.
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          Originally posted by Odysseas View Post
                          Οι Μικρασιάτες με τους Σομαλούς μοιάζουν στην προσφυγιά και στον κατατρεγμό...Όσοι έχουμε προσφυγικές ρίζες γνωρίζουμε τι θα πει αυτό...
                          Άνθρωπέ μου οι μικρασιάτες έφεραν ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ και συνέβαλλαν θετικα στην εισοδό τους στην Ελλαδα...Οι σομαλοι και οι αφγανοί μπορείς να μου πεις λίγο τί πολιτισμό έχουν φέρει στη χώρα μας??για απάντησέ μου σε παρακαλώ να τα απαριθμήσεις ένα ένα να μαθουμε και οι υπόλοιποι.

                          Comment


                            Ειδικα σε απομακρυσμενα μερη και σε επαρχιες το συστημα υγειας υπολειτουργει τρομερα!
                            Δεν το λεω μονο εγω!Τοσες φορες που βγαινουν στα καναλια οι νησιωτες και παραπονιουνται γιατι δεν εχουν περιθαλψη τι ειναι??Θα μας τρελανεις?
                            Εσυ γραφεις 'μια χαρα ειναι το νοσοκομειο στο νησι μου' χωρις καν επιχειρηματα να το στηριξεις!
                            Εγω σου γραφω οτι εχω δουλεψει οτι εχω νοσηλευτει και εγω και ο πατερας μου.
                            Ειναι λες και μιλαω σε μωρο που εμενει στην αποψη του απο πεισμα!
                            Βλεπω αντικειμενικα και τα καλα και τα κακα της πατριδας μου!Δεν εχω παρωπιδες
                            Ειλικρινα αυτη ειναι η τελευταια φορα που σου απαντω γιατι δεν μπορει καποιος να κανει διαλογο μαζι σου
                            Λες και ξαναλες τα ιδια λογια χωρις επιχειρηματα.
                            Ειλικρινα ειναι πολυ κουραστικο
                            Στη ζωη μου εμαθα να εχω ανοιχτο μυαλο.Δεν ειμαι σε γυαλα εχω κριση,βλεπω και επεξεργαζομαι τα πραγματα!Μου αρεσει να γνωριζω νεα πραγματα δεν βαζω τοιχο στον εαυτο μου.Εσυ λοιπον μεινε στον μικροκοσμο σου με τις παρωπιδες σου.
                            Εγω θα αλλαξω τον τροπο σκεψης σου?
                            Αντε γεια

                            Comment


                              Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                              ΟΚ
                              Ευχαριστω, σιγα σιγα θα μπω και σε αυτο τον αναγνωριστικο δρομο....σε κανα 2 βδομαδες..
                              Πάντως οφειλω να παραδεχτω οτι δεν προλαβαινεσαι!!! Απαντας σε 2 τουλαχιστον ατομα ταυτοχρονα!
                              Η κοινωνικοτητα σου δεν παλευεται!! Keep up
                              Μην ξεχνας οτι εχεις και το ταμειιο ανεργιας. Ειναι σημαντικο . Αλλα επιμενω να προσπαθησεις πολυ για δουλεια.
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                Originally posted by ευανθια View Post
                                Ετσι ηταν στην αρχη που ηρθα πριν ενα χρονο αλλα οσο πανε και το δυσκολευουν φαινεται. Ενας γιατρος που εκανε αιτηση για προσωπικο αριθμο ζητησανε 1000 ευρω τον μηνα για ενα χρονο. Εσυ ομως θα εχεις και το ταμειο ανεργιας. Και σιγουρα αν ψαχτεις καλα θα βρεις οπωσδηποτε κατι. Επισης χρειαζεται και ιατρικη ασφαλεια . Πρεπει να τους δειξεις οτι εχεις ασφαλεια υγειας. Μεχρι πριν λιγο καιρο ηξερα οτι κανει η ευρωπαικη καρτα υγειας .Μπορει ομως να εχει αλλαξει . Πρεπει να μαθω. Παντως και λεφτα να εχετε το τονιζω και το ξαναλεω καλυτερα να παρετε τον προσωπικο αριθμο με προσληψη εργοδοτη. Γιατι αυτο με τα λεφτα φοβαμαι οτι ειναι στην κριση τους . Ειναι πιο σιγουρο και μπαινεις αμεσως στο συστημα και λεφτα θα βγαζεις και ασφαλεια σουηδικη θα εχεις με την δουλεια. Τα λεφτα που θα εχεις μαζι σου χρησιμοποιεις οσα σου χρειαζονται και τα υπολοιπα τα κρατας στην ακρη για ωρα αναγκης.
                                Ευχαριστώ, θα το'χω υποψιν μου για τα χρηματα για ενα χρονο..
                                Ευελπιστω να μπω βεβαια οσο πιο γρηγορα γινεται στο συστημα με προσληψη αλλα ας εχω και την οικονομικη καλυψη για ωρα αναγκης... Για την Ευρωπαικη Καρτα Υγειας γνωριζω οποτε θα την εχω βγαλει εγκαιρα..
                                Γενικά ενημερώνω οτι στην Θεσσαλονικη τέλος Οκτωβριου (25-28 περιπου) ο ΟΑΕΔ θα εχει καποιο συνεδριο στο Βελλιδειο Συνεδριακο Κεντρο οπου και θα ερθουν συμβουλοι EURES από ολες τις χωρες της ΕΕ και της Σουηδιας εννοειται... για οποιον ενδιαφερεται ας εχει το νου του στο site τους για τις ακριβεις ημερομηνιες ....ενα cv και μια κουβεντα απο κοντα δεν βλαπτει...

                                Comment

                                Working...
                                X