Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση από την Αυστραλία- Leyteris77

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by leyteris77 View Post
    Thanks φιλε...

    Λοιπόν ένα καλό που έχει αυτό εδώ το μέρος είναι οτι δεν χρειάζεται ΠΟΤΕ να κοιτάς τι καιρό θα κάνει την επόμενη μέρα. Ο καιρός είναι ένας:

    Δευτέρα: Ηλιοφάνεια, 18-27
    Τρίτη: Ηλιοφάνεια, 18-27
    Τετάρτη: Ηλιοφάνεια, 18-27
    Πέμπτη: Ηλιοφάνεια, 18-27
    Παρασκευή: Ηλιοφάνεια, 18-27
    Σαββάτο: Ηλιοφάνεια, 18-27
    Κυριακή: Ηλιοφάνεια, 18-27
    Δεν πρέπει να ξεχνας όμως ότι το κατακαλόκαιρο είναι η περίοδος των βροχοπτώσεων στην πολιτεία αυτή και οι μουσώνες και οι τροπικές καταιγίδες ταάιπωρουν το Κουήνσλαντ για ένα 2μηνο αλλού περισσότερο και αλλού όχι τόσο πολύ.Το μέτωπο απο πολύ βόρεια Νέα Νότια Ουαλία (Byron Bay μέχρι και το Cairns) Τρώνε πολύ ταλαιπωρία από τέλη Νοέμβρη αρχές δεκεμβρίου εως και το μισό Φλεβάρη.Θερμοκρασίες αρκετά υψηλές και ταυτόχρονα πλημμύρες και φυσικά πολύ υγρασία αλλά σε ζεστό κλίμα.Για δέκα Μήνες το χρόνο μπορώ ομώς να πώ ότι οι καιρικές συνθήκες είναι ιδανικές.Όπως και η περίοδος των μουσώνων έξίσου δύσκολες.

    Comment


      #92
      Originally posted by sakis_heraklion View Post
      Δεν πρέπει να ξεχνας όμως ότι το κατακαλόκαιρο είναι η περίοδος των βροχοπτώσεων στην πολιτεία αυτή και οι μουσώνες και οι τροπικές καταιγίδες ταάιπωρουν το Κουήνσλαντ για ένα 2μηνο αλλού περισσότερο και αλλού όχι τόσο πολύ.Το μέτωπο απο πολύ βόρεια Νέα Νότια Ουαλία (Byron Bay μέχρι και το Cairns) Τρώνε πολύ ταλαιπωρία από τέλη Νοέμβρη αρχές δεκεμβρίου εως και το μισό Φλεβάρη.Θερμοκρασίες αρκετά υψηλές και ταυτόχρονα πλημμύρες και φυσικά πολύ υγρασία αλλά σε ζεστό κλίμα.Για δέκα Μήνες το χρόνο μπορώ ομώς να πώ ότι οι καιρικές συνθήκες είναι ιδανικές.Όπως και η περίοδος των μουσώνων έξίσου δύσκολες.
      Αστειευόμουν φυσικά!Δεν έχουμε κλείσει ούτε βδομάδα εδώ και φυσικά δεν έχουμε ιδέα πως θα είναι το καλοκαίρι εδώ. Ανυπομονώ να το δω...
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        #93
        leyteris77 καλωσώρησες στο Queensland. Είμαστε και στην πραγματικότητα πατριωτάκια τώρα. Λοιπόν θέλω να σου πω ότι άμα κρίνω από το Townsville το καλοκαίρι δεν είναι και τόσο χάλια. Λίγο χρειάζεται να αντέχεις την ζέστη. Η εμεπιρία λέει ότι ο πιό δύσκολος μήνας με ζέστη ήταν ο Δεκέμβριος όπου ε΄χε υγρασία και ύδρωνες με το παραμικρό. Οι πραγματικά όμως δύσκολες μέρες ήταν καμμιά 10αριά όλες και όλες μαζι. Όσο αφορά για τις βροχές σε εμάς εδώ φέτος δεν έβρεξε πολύ. Τα περίμενα τα πράγματα πιό άγρια. Έβρεξε από τα μέσα Μάρτη για καμμιά 10αριά μέρες ασταμάτητα, τότε που έκανε και ένα μικρό tornado και αυτό ήταν όλο. Κατά τα άλλα από πέρυσι τον Ιούλιο που έχω έρθει για καμμιά βδομάδα στο τέλος Ιουλίου φόρεσα μια λεπτή ζακετούλα και το άλλο καιρό κοντά ένα χρόνο τώρα συνέχεια με κοντομάνικα. Τι άλλο να θέλει κανείς από τον καιρό? Η ζωή στα tropics είναι ωραία αρκεί να σου ταιριάζει. Σας ευχομαι καλή αρχή στο Queensland και καλή δύναμη στην γυναίκα σου στην καινούρια δουλειά. Την συμβουλέυω να μην μασήσει γιατι θα δεί ότι το επίπεδο γνώσεων των συναδέλφων δεν είναι τίποτα άπιαστο. Να είναι φιλική και ανοικτή με τους συναδέλφους και να μην αναφέρεται πολύ στην Ελλάδα γιατί είναι κάτι που δεν πολύ γουστάρουν οι Αυστραλοί να μιλάς για την χώρα σου και για τις συνήθειές σου. Μόνο αν την ρωτήσουν, γιατί μπορεί να βρεθεί και κανένας ψαγμένος και ταξιδεμένος που πραγματικά να ενδιαφέρεται να μάθει πληροφορίες για τον τρόπο ζωής και τις συνήθειες των Ελλήνων.Όσο αφορά τα αγγλικά δεν ξέρω σε επίπεδο είναι τα αγγλικά της να μην κολώνει και αν δεν καταλαβαίνει κάτι να ξαναρωτάει δεν τρέχει τίποτα. Η συνέπεια, η διάθεση και ο επαγγελματισμός ειναι αυτά που θα της δώσουν το εισητήριο να περάσει την probationary period και να προχωρήσει.

        Comment


          #94
          Originally posted by demi View Post
          leyteris77 καλωσώρησες στο Queensland. Είμαστε και στην πραγματικότητα πατριωτάκια τώρα. Λοιπόν θέλω να σου πω ότι άμα κρίνω από το Townsville το καλοκαίρι δεν είναι και τόσο χάλια. Λίγο χρειάζεται να αντέχεις την ζέστη. Η εμεπιρία λέει ότι ο πιό δύσκολος μήνας με ζέστη ήταν ο Δεκέμβριος όπου ε΄χε υγρασία και ύδρωνες με το παραμικρό. Οι πραγματικά όμως δύσκολες μέρες ήταν καμμιά 10αριά όλες και όλες μαζι. Όσο αφορά για τις βροχές σε εμάς εδώ φέτος δεν έβρεξε πολύ. Τα περίμενα τα πράγματα πιό άγρια. Έβρεξε από τα μέσα Μάρτη για καμμιά 10αριά μέρες ασταμάτητα, τότε που έκανε και ένα μικρό tornado και αυτό ήταν όλο. Κατά τα άλλα από πέρυσι τον Ιούλιο που έχω έρθει για καμμιά βδομάδα στο τέλος Ιουλίου φόρεσα μια λεπτή ζακετούλα και το άλλο καιρό κοντά ένα χρόνο τώρα συνέχεια με κοντομάνικα. Τι άλλο να θέλει κανείς από τον καιρό? Η ζωή στα tropics είναι ωραία αρκεί να σου ταιριάζει. Σας ευχομαι καλή αρχή στο Queensland και καλή δύναμη στην γυναίκα σου στην καινούρια δουλειά. Την συμβουλέυω να μην μασήσει γιατι θα δεί ότι το επίπεδο γνώσεων των συναδέλφων δεν είναι τίποτα άπιαστο. Να είναι φιλική και ανοικτή με τους συναδέλφους και να μην αναφέρεται πολύ στην Ελλάδα γιατί είναι κάτι που δεν πολύ γουστάρουν οι Αυστραλοί να μιλάς για την χώρα σου και για τις συνήθειές σου. Μόνο αν την ρωτήσουν, γιατί μπορεί να βρεθεί και κανένας ψαγμένος και ταξιδεμένος που πραγματικά να ενδιαφέρεται να μάθει πληροφορίες για τον τρόπο ζωής και τις συνήθειες των Ελλήνων.Όσο αφορά τα αγγλικά δεν ξέρω σε επίπεδο είναι τα αγγλικά της να μην κολώνει και αν δεν καταλαβαίνει κάτι να ξαναρωτάει δεν τρέχει τίποτα. Η συνέπεια, η διάθεση και ο επαγγελματισμός ειναι αυτά που θα της δώσουν το εισητήριο να περάσει την probationary period και να προχωρήσει.
          Demi σ' ευχαριστώ πολύ! Πραγματικά είμαστε πλέον πατριωτάκια! Αγγλικά η γυναίκα μου ξέρει μια χαρά. απλά πρέπει να μάθει να τα χρησιμοποιεί και να συνηθίσει την προφορά των αυστραλών καθώς και άλλων φυλών που ενδεχομένως θα συναντήσει στη δουλειά. Η εταιρεία ξέρει οτι δεν μιλάει και τα τέλεια αγγλικά, αλλιως θα πηγαίναν να πάρουν έναν από τι city στη Μελβούρνη ή το Brisbane να τους μιλάει ωραία αγγλικά. Προφανώς θέλουν κάποιον που να ξέρει τη δουλειά. Και γενικά η εντύπωσή μου από όλο αυτό το διάστημα είναι οτι εμείς οι νέοι μετανάστες έχουμε πολλαπλάσιες πιθανότητες όταν κυνηγάμε δουλειές στο ίδιο industry που ήμασταν στην Ελλάδα. Probationary period με την τυπική έννοια του όρου ευτυχώς δεν υπάρχει αλλά σίγουρα οι πρώτοι μήνες θα είναι λίγο δύσκολοι.

          Ο καιρός αυτήν την εποχή είναι τέλειος, μια συνεχόμενη άνοιξη προς καλοκαίρι για την Ελλάδα θα έλεγα. Η μόνη μου ανησυχία είναι ο καυτός ήλιος και οτι εδώ λόγο καιρού είσαι χειμώνα-καλοκαίρι εκτεθιμένος και κυρίως το παιδί. Πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό και δεν ξέρω πόσο καιρό θα μας πάρει να το συνηθίσουμε.

          Χθες πήγαμε και την πρώτη εκδρομή-εξόρμηση για ψωνια στο Rockhampton. Οι εντυπώσεις μου γενικά δεν είναι και πολύ καλές. Πρώτο οι δρόμοι δεν είναι και όπως τους φανταζόμουν είναι γενικά στενοί και όχι τόσο ασφαλείς όταν τρέχεις με 100 εσυ και 100 ο απέναντι. Μάλλον εδώ συμβαίνει το αντίθετο με την Ελλάδα στις πόλεις είχαμε στενούς δρόμους και έξω φαρδύς. Αν και 110χλπ απόσταση λόγω του ότι πας με 100χλμ σταθερά ή 80 σε μερικά σημεία οι αποστάσεις είναι πολύ πιο μεγάλες από όσο φαίνονται. Άσε που βλέπεις πινακίδες με κατι αποστάσεις που σε πιάνει "πανικός", Mackay 400χλμ, Townsville 800χλμ... Και τριτο στο rockhamton, σε ένα εμπορικό κέντρο που πήγαμε (προσοχή δεν είμαι και δεν θέλω να φανώ ρατσιστής) ο κόσμος μου φάνηκε πολύ...πολύ...διαφορετικός...αυτό που στα ελληνικά λέμε κάθε καρυδιάς καρύδι. Εδώ στο Gladstone δεν μου είχε δωθεί τέτοια εντύπωση μέχρι τώρα, εκει ίσως είναι διαφορετικά τα πράγματα. Και αυτό είναι κάτι που πρέπει να το συνηθίσουμε......τελικά είμαστε όμορφος λαός ε? Και ίσως γενικά όλοι οι μεσογειακοί λαοι!

          Demi, σ' ευχαριστώ για όλα και ελπίζω καποτε να μπορεσουμε να τα πούμε και από κοντά.
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #95
            Επιτέλους βρήκαμε σπίτι!!!Είναι ολοκαίνουργιο, είμαστε οι πρώτοι που θα μπούμε μέσα και φυσικά πανάκριβο μιας και όπως ίσως έχω πει τα νοικια εδώ στο Gladstone είναι φωτιά! Ευτυχώς γι' αυτό το λόγο δίνει ένα καλούτσικο βοήθημα η εταιρεία της γυναίκας μου.

            Όσον αφορά τους ατζέντηδες από τη μια σου λένε οτι πρόσεξε μην κάνεις ταυτόχρονα 2 application γιατί αν γίνεις δεκτός και στα δύο θα είσαι υπόλογος να πληρώσεις τα ενοίκια (εφόσον φυσικά το κυνηγήσει ο ιδιοκτήτης) και από την άλλη δέχονται πολλά application ταυτόχρονα για το ίδιο σπίτι και κάνουν και shortlist με τους "καλύτερους" υποψήφιους ενοικιαστές!!! Άλλα γραφεία σαν αυτό που νοικιάσαμε εμεις, σου αρέσει το σπίτι, είναι ελεύθερο, κάνεις application και μέχρι να σε δεχτεί ο ιδιοκτήτης το βάζει on hold ή under application και το σπίτι θεωρείται σαν να έχει νοικιαστεί. Όπότε είναι όποιος προλάβει παρά θέμα τύχης αν σε διαλέξει ο ιδιοκτητης.
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #96
              μπραβο...το ρεπορτ να προσεξεισ οταν μπεισ να αναφερεισ οτι εχει χαλασει....βαση αυτου περνεισ πισω το bond...φιλια τα λεμε τηλεφωνικως

              Comment


                #97
                Πήραμε επιτέλους τα πράγματά μας από Ελλάδα και το πρώτο μας αυτοκίνητο! Ευτυχώς ακόμα μένουμε στο σπίτι που δίνει ο εργοδότης και θα ταχτοποιήσουμε τα πράγματα με την ησυχία μας.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #98
                  Originally posted by leyteris77 View Post
                  Πήραμε επιτέλους τα πράγματά μας από Ελλάδα και το πρώτο μας αυτοκίνητο! Ευτυχώς ακόμα μένουμε στο σπίτι που δίνει ο εργοδότης και θα ταχτοποιήσουμε τα πράγματα με την ησυχία μας.

                  Καλή αρχή και καλό ξεκίνημα στη νέα σας ζωή!!!

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by ikanel View Post
                    Καλή αρχή και καλό ξεκίνημα στη νέα σας ζωή!!!
                    Να είσαι καλά φίλε μου, εύχομαι και σε σένα να φτάσεις γρήγορα εδώ που είμαστε εμείς τώρα.

                    Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως είναι η αίσθηση μετά από 4 ολόκληρους μήνες να κοιμάσαι στην κρεβατάρα σου και στην στρωματάρα σου και να πίνεις τον κυριακάτικο καφέ στην καναπεδάρα σου!!!! Όσοι φέρουν τα έπιπλά τους στην Αυστραλία θα το νιώσουν αυτό αργά η γρήγορα!
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      Mπράβο Λευτερη χάρηκα που σου πήγαν όλα καλά από εδώ και πέρα θα δεις που όλα θα κυλήσουν ήρεμα και ήσυχα.και όταν ξανα έρθεις Melbourne κανόνισε να ξαναβρεθούμε για καφέ.

                      Comment


                        2552 ευρώ επιπλέον φόρος για τα εισοδήματα μας του 2011 στην Ελλάδα!!!Αρε κλέφτες....μη χαίρεστε όμως είναι η τελευταία φορα!!!!!!
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          Originally posted by leyteris77 View Post
                          2552 ευρώ επιπλέον φόρος για τα εισοδήματα μας του 2011 στην Ελλάδα!!!Αρε κλέφτες....μη χαίρεστε όμως είναι η τελευταία φορα!!!!!!
                          Και παραπονιόμουν για τα δικά μου 269€! διότι σαν άνεργη με έπιασαν τα τεκμήρια!!!! χαχαχα Κλασικά οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι πληρώνουν την νύφη!

                          Comment


                            Originally posted by xri23 View Post
                            Και παραπονιόμουν για τα δικά μου 269€! διότι σαν άνεργη με έπιασαν τα τεκμήρια!!!! χαχαχα Κλασικά οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι πληρώνουν την νύφη!
                            O πατέρας μου συνταξιούχος του ΙΚΑ έχει 2999, ούτε 3000. Του λέω πάλι καλά αφού από 3000 και πάνω έχουν ψηφίσει ένα νόμο που μπορούν να σου κάνουν κατάσχεση. Τα παίρνουν από μισθωτούς και συνταξιούχους νομίζοντας οτι αυτό θα λύσει το πρόβλημα! Θαρείς και το χρέος δημιουργήθηκε επειδή αυτές οι κατηγορίες πλήρωναν λίγους φόρους. Θα εξευτελίσουν τον κόσμο και στο τέλος θα έχουμε πάλι μια από τα ίδια, γιατί τη ρίζα του κακού (βλέπε φοροδιαφυγή, διαφθορά, δημόσιος τομέας) τρία χρόνια τώρα δεν την πειράζουν καθόλου.

                            Θυμάμαι πέρσυ την γελοιότητα με τις αποδείξεις, που σε περίοδο βαθιάς κρίσης πήραμε όλοι πίσω 900-1000ευρώ λόγω της μεγαλύτερης γκάφας που έχει γίνει ποτέ σε υπουργείο οικονομικών! Και φυσικά ήταν αδύνατον να ελέγξουν τον καθένα πόσες αποδείξεις είχε! Θεέ μου...πόσο ανίκανοι είναι....Το σκέφτομαι και με λούζει κρύος ιδρώτας, οτι τις τύχες των ελληνόπουλων τις κρατάνε τόσο άχρηστοι πολιτικοί!
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              Originally posted by leyteris77 View Post
                              O πατέρας μου συνταξιούχος του ΙΚΑ έχει 2999, ούτε 3000. Του λέω πάλι καλά αφού από 3000 και πάνω έχουν ψηφίσει ένα νόμο που μπορούν να σου κάνουν κατάσχεση. Τα παίρνουν από μισθωτούς και συνταξιούχους νομίζοντας οτι αυτό θα λύσει το πρόβλημα! Θαρείς και το χρέος δημιουργήθηκε επειδή αυτές οι κατηγορίες πλήρωναν λίγους φόρους. Θα εξευτελίσουν τον κόσμο και στο τέλος θα έχουμε πάλι μια από τα ίδια, γιατί τη ρίζα του κακού (βλέπε φοροδιαφυγή, διαφθορά, δημόσιος τομέας) τρία χρόνια τώρα δεν την πειράζουν καθόλου.

                              Θυμάμαι πέρσυ την γελοιότητα με τις αποδείξεις, που σε περίοδο βαθιάς κρίσης πήραμε όλοι πίσω 900-1000ευρώ λόγω της μεγαλύτερης γκάφας που έχει γίνει ποτέ σε υπουργείο οικονομικών! Και φυσικά ήταν αδύνατον να ελέγξουν τον καθένα πόσες αποδείξεις είχε! Θεέ μου...πόσο ανίκανοι είναι....Το σκέφτομαι και με λούζει κρύος ιδρώτας, οτι τις τύχες των ελληνόπουλων τις κρατάνε τόσο άχρηστοι πολιτικοί!
                              Εσύ Λευτέρη λες για τον πατέρα σου συνταξιούχο ΙΚΑ. Οι δικοί μου γονεις είναι συνταξιούχοι Αυστραλίας. Δεν παίρνουν σύνταξη από Ελλάδα καθόλου. Έχουν ένα σπίτι στο οποίο μένουν και ένα αυτοκίνητο. Κάθε μήνα πληρώνουν το 8% της αυστραλέζικης σύνταξής τους στο ΙΚΑ για την ανύπαρκτη πλέον ιατροφαρμακευτική. Κάθε μήνα βάζουν στην Ελλάδα συνάλλαγμα (τη σύνταξή τους) και το χαλάνε όλο εκεί πληρώνοντας φυσικά όλους τους έμεσους φόρους. Φέτος λοιπόν η Ελληνική κυβέρνηση αποφάσισε να τους φορολογίσει με 1123 Ευρώ. Μπορείς να μου πεις γιατί αυτοί οι άνθρωποι να πρέπει να πληρώσουν σε αυτούς τους αλήτες φόρο για κάτι το οποίο τους το παρέχει ένα άλλο κράτος το οποίο τους έχει ήδη φορολογίσει???????????
                              Heal the past. Live the present. Dream the future.

                              Comment


                                Originally posted by marie View Post
                                Εσύ Λευτέρη λες για τον πατέρα σου συνταξιούχο ΙΚΑ. Οι δικοί μου γονεις είναι συνταξιούχοι Αυστραλίας. Δεν παίρνουν σύνταξη από Ελλάδα καθόλου. Έχουν ένα σπίτι στο οποίο μένουν και ένα αυτοκίνητο. Κάθε μήνα πληρώνουν το 8% της αυστραλέζικης σύνταξής τους στο ΙΚΑ για την ανύπαρκτη πλέον ιατροφαρμακευτική. Κάθε μήνα βάζουν στην Ελλάδα συνάλλαγμα (τη σύνταξή τους) και το χαλάνε όλο εκεί πληρώνοντας φυσικά όλους τους έμεσους φόρους. Φέτος λοιπόν η Ελληνική κυβέρνηση αποφάσισε να τους φορολογίσει με 1123 Ευρώ. Μπορείς να μου πεις γιατί αυτοί οι άνθρωποι να πρέπει να πληρώσουν σε αυτούς τους αλήτες φόρο για κάτι το οποίο τους το παρέχει ένα άλλο κράτος το οποίο τους έχει ήδη φορολογίσει???????????
                                Καλημέρα marie

                                Στην ίδια περίπτωση είναι και τα πεθερικά μου αλλά φέτος δε χρειάζετε καν να κάνουν φορολογική δήλωση γιατί πέριση δήλωσαν στην εφορία στο μητρώο ότι είναι μόνιμοι κάτοικοι αυστραλίας και πλέον θα χρειαστεί να κάνουν δήλωση μόνο αν κάνουν κάποια αγορά (ρώτα και κάποιον λογιστή). Βέβαια δεν έχουν σπίτι στο όνομά τους μόνο αυτοκίνητο.Αλλά ρώτα το γιατί είναι κάτι το οποίο ισχύει από φέτος, καινούριος νόμος...Κι εγώ πήγα η ίδια στην προυσταμένη για να την ρωτήσω διευκρινήσεις για τη δήλωσή τους και μου είπε πως δε χρειάζετε να κάνω καν
                                Καλά ξεμπερδέματα...

                                Comment

                                Working...
                                X