Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Τώρα μιλάμε πλέον για σπίτι = 800ευρώ καλτ και πάνω ετσι? γιατι τόσο παει αυτο που ζητάς...οτι υπαρχουν υπαρχουν αλλα θελει ψαξιμο...
    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

    Comment


      Ναι ξέρω ότι αυτό που ψάχνω θα έχει κάπου στο χιλιάρικο..ο μισθός μου θα είναι καλός οπότε μπορώ να το υποστηρίξω! Το θέμα είναι να το βρω.

      Comment


        Παιδιά έχω μια απορία, σε περίπτωση συγκατοίκισης τι γίνεται με το συμβόλαιο? Υπογράφεις προσωπικό συμβόλαιο ή ένα συμβόλαιο στο οποίοι αναφέρονται τα ονόματα όλωνς των ατόμων που μένουν στο διαμρρισμα? Και εάν ισχύει η δεύτερη περίπτωση τι γίνεται εάν δεν πληρώνει το άλλο άτομο τα ενοίκια? Αναγκάζεσαι να τα πληρώσεις εσύ?

        Comment


          αν αναφέρεσε σε wg, από όσο ξέρω το συμβόλαιο είναι με τον καθένα ξεχωριστα. Στην ουσία νοικιάζεις το δωμάτιο και όχι το διαμέρισμα οπότε δεν σε ενδιαφέρη τι κάνουν οι άλλοι.
          Αν τώρα θές να συγκατοικίσης με κάποιον γνωστό σου τότε υποθέτω θα κάνετε ένα συμβόλαιο και θα πρέπει να δίνετε στον ιδιοκτήτη το ενοίκιο που ζητάει το πώς θα τα βρείτε μεταξύ σας δεν τον ενδιαφέρη, το σε περίπτωση μή πληρωμης του ενοικίου για αυτό υπάρχει η εγγύηση, θα σας έχει βγάλει μέσα στον μήνα υποθέτω οπότε εκκρεμης οφειλές δεν θα υπάρχουν.

          Comment


            Σε WG διαμέρισμα αναφέρομαι. Για συγκατοίκιση οχι με γνωστό μου ατομο.Εχω μιλησει με καποιον ιδιοκτητη ο οποιος ισχυριζεται πως δεν υπαρχουν ατομικα συμβολαια αλλα υπογραφεται ενα ενιαιο. Επίσης κάτι αλλο, εαν κανεις συμβόλαιο για 1 χρόνο και στο μισό χρόνο επάνω αποφασίζεις να φύγεις. Τότε τι γινεται? Πρεπει να πληρωσεις τους υπολοιπους 6 μήνες? Πρέπει να βρει επομενο ενοικιαστή για το δωμάτιο? Παλι σε WG αναφέρομαι.

            Comment


              Για να είμαι ειλικρινείς από WG δεν έχω ιδέα. Μου κάνει εντύπωση όμως αυτό που λες, μήπως εννοούσε είναι ένα συμβόλαιο ίδιο για όλους αλλά ο καθένας υπογράφει ξεχωριστά? Αφού αυτός θα τους βρει ξεχωριστά τους ενοικιαστές και μάλιστα θα μπουν μέσα σε διαφορετικό χρόνο.
              Σου ζήτησε να κάνεις συμβόλαιο για ένα χρόνο? Τα συμβόλαια εδώ είναι αορίστου χρόνου, όποτε θες φεύγεις, προσοχή όμως γιατί υπάρχει notice period το οποίο μπορεί να είναι και 3 μήνες, δηλαδή τον ενημερώνεις ότι θα φύγεις σε 3 μήνες και αυτός ξεκινάει να ψάχνει για νέο ενοικιαστή, αν φύγεις πριν τους 3 μήνες τους πληρώνεις ούτως η άλλος. Επειδή τα WG απευθύνονται συνήθως σε φοιτητές ή είναι για περιπτώσεις μικρής διάρκειας δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με την διακοπή πριν το έτος.

              Comment


                Μου το ειπε ξεκαθαρα, οτι πρεπει αν εχει τα ονοματα των 3 ενοικιαστων και μετα να βγαλει το συμβολαιο και οτι προσωπικα συμβολαια δεν υπογραφονται και θα δυσκολευτω να βρω δωματιο με αυτο τον ορο.

                Comment


                  Γεια σας από Ελλάδα -ακόμα-
                  Ανεβαίνω πιθανότατα μέσα στο μήνα Μόναχο για δουλειά και έχω αγχωθεί με το θέμα σπιτιού. Στην αρχή θα φιλοξενηθώ από συγγενή αλλά δε γνωρίζω πόσο θα μπορέσω να μείνω. Σκέφτομαι βέβαια να προτείνω να συνεισφέρω στο ενοίκιο αν χρειαστεί να μείνω πολύ. Το θέμα είναι ότι θα χρειαστώ σχετικά μεγάλο σπίτι λόγω 3 παιδιών. Ο μισθός μου θα είναι περίπου 2400 καθαρά αλλά τα 400 θα φεύγουν κατευθείαν στο δάνειο στην Ελλάδα. Ο σύζυγος θα ανέβει αργότερα και ακόμα δεν έχουμε δει για δουλειά λόγω μη γνώσης της γλώσσας. Τα παιδιά επίσης θα ανέβουν μετά από κάποιους μήνες και δε μπορώ να φανταστώ πόσους αν υπάρχει αυτό το τεράστιο πρόβλημα με το σπίτι.
                  ερωτήσεις:
                  1. Υπάρχει περίπτωση να βρεις φθηνότερο σπίτι από αυτά που βρίσκω στο internet μέσω π.χ. αγγελιών στην εφημερίδα?
                  2. Τα 3 παιδιά μπορεί να είναι πρόβλημα?
                  3. θα νοικιάσουν σπίτι άνω των 1000 ευρώ που όπως βλέπω θα χρειαστούμε σίγουρα. Εννοώ πως υπολογίζουν σύμφωνα με το μισθό σου ότι θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις για να σου νοικιάσουν? Σε τι ποσοστό περίπου επί του μισθού πρέπει να είναι το ενοίκιο?
                  4. Πόσο καιρό το κόβετε να ψάχνω με αυτά τα δεδομένα;

                  Φανταστείτε ότι με γνωστή ελληνογερμανίδα που μίλησα πριν καιρό για τις σκέψεις μας να πάμε Γερμανία-Μόναχο για δουλειά και τις ανησυχίες μου αν θα βρούμε δουλειά, πώς θα προσαρμοστούν τα παιδιά κτλ μου απάντησε ότι
                  1. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρούμε δουλειές και καλές (εννοείται με κάποια γνώση γερμανικών)
                  2. Μου τόνισε να μην ανησυχώ ΚΑΘΟΛΟΥ για τα παιδιά
                  3. Μου επισήμανε ότι το μόνο πρόβλημα θα είναι να βρούμε σπίτι!

                  Τότε μου είχε φανεί περίεργο, αλλά τελικά φάνηκε πως είχε δίκιο...

                  Comment


                    βρες τον χάρτη μεταφορών της περιοχής σου και δες που πανε οι γραμμές των τρένων εξω απο την πόλη ( σε προάστια κτλπ ) .. εκει θα ειναι και πεσμένες οι τιμές ειδικα αν υπαρχει μια γραμμη που εξυπηρετεί και ειναι εξω απο την πόλη..συνήθως εκει εχει και τα σπίτια που είναι με κήπους αυλες κτλπ..στα προάστια και στα χωριουδάκια..
                    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                    Comment


                      δηλαδι πρεπει να εχεις μικρο εισοδιμα ( μεχρι τι ποσο )για να τα δικαιουσε οπως και το επιδομα για επιπλοση κατοικιας .

                      Comment


                        Με τετοιο μισθο σπίτι θα βρεις σιγουρα το φτηνο και το ακριβο δεν μπορει να στο πει κανεις θελει πολυ ψαξιμο κλπ κτλπ..τα παιδια ειναι προβλημα η δεν ειναι ειναι παλι σχετικο... γιατι οι Γερμανοι απο την δικη μου εμπειρια προτιμουν ατομα που ειναι μονα η ζευγαρι χωρις παιδια... αλλα υπαρχουν και μερικοι που δεν δινουν δεκαρα... εγω π.χ ειχα βρει πολλα σπιτια με 2-3 δωμάτια και θελανε να ειμαι μονος μου ...( μην ρωτας γιατι δδεν ξερω) ..
                        Το ποσοτο επι του μισθου τωρα δεν ειναι σιγουρο οτι θα το υπολογισει καποιος φυσικα και θα δει τι μισθο παιρνεις αλλα για να καταλαβεις πως το υπολογιζει το Jobcenter ειναι Σπίτι - Εξοδα πρωτης αναγκης ( θερμανση , νερο κτλπ ) - Μεταφορικά - και 360 ευρω/ατομο εξοδα διαβιωσης ( ρουχα τροφη κτλπ ) . Ετσι τα υπολογιζουν στα επιδοματα ..
                        Δλδ.. Πες οτι παιρνεις εσυ 500 ευρω και ζητας βοηθεια... σου λεει εχεις ενα σπιτι 600 ευρω Warm δλδ με ολα μεσα και nebenkosten και ολα.. Αυτοι θα υπολογισουν ..
                        500 ευρω (εισόδημα απο την δουλεια σου) - 600 ευρω σπίτι - 100 ευρω ας πουμε εισητηριο για την δουλεια σου - 360 εξοδα διαβίωσης(το άτομο) ( δεν πιανονται τηλεφωνα δανεια κτλπ αυτα δεν στα καλυπτουν ) = - 560 ευρω...αυτο θα παρεις για βοηθημα ΣΥΝ ( Δεν ειναι σε ολα ετσι ομως παιζουν και πολλες εξαιρεσεις κτλπ ) .
                        Βασικα μην κνεις υποθεσεις πριν ερθεις πρεπει να τα ψαξεις ολα γιατι δεν σημαινει οτι ολοι θα δωσουν και βαση στα παιδια η στο εισοδημα η οτιδηποτε.. Εισαι υψηλομισθη με τα 2400 νετο οποτε δεν πιστευω θα εχεις κανενα προβλημα...
                        Βαλε οτι για τα 3 σου παιδιά θα παιρνεις και απο 185 ευρώ περιπου το καθε παιδι επίδομα.. αρα εισαι 400 ευρώ + ακομα..( στο περιπου...)
                        Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                        Comment


                          Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα σε ξαναρωτησω για το μισθο...μια κ αυτο μας καίει όλους θεωρεις ότι θα μπρούσε να πάρει κοντά στα 2000.Τα 1300 μου φαινονται λιγα οταν περιπου τοσα παιρνει ανειδικευτος εργατης. Λεμε αν μαθει τη γλωσσα κ κανει αυυοβπου κανει τωρα. Να τρεχει δηλαδη σε βλαβες που θα τον στελνουν.

                          Comment


                            Ουπσ... απαντησα σε λαθος ερωτημα. Γ@ω τα κινητα μου.....

                            Comment


                              Chrisgr ευχαριστω! Πραγματι ειμαι υψηλομισθη αλλα ειμαστε κ 5 ατομα κ αγχωνομαι πολυ...

                              Σημ. Η παραπανω απαντηση ηταν για την αλλη ερωτηση. Στειλε πμ

                              Comment


                                Σπίτι στο Μόναχο , είναι δύσκολο να βρείς . Ειδικά για λίγους μήνες .
                                Επίσεις τα ενοίκια είναι πανάκριβα στο Μόναχο , αλλα φαντάζομαι τα έχεις δεί κιόλας .
                                Τα 2400 καθαρά , ειδικα εαν είναι 2000 μετα το δάνειο , δεν είναι πολλά για σπίτι στο Μόναχο .
                                Να έχεις στο νου σου οτι οι μεσίτες ζητάνε 2.5 ενοίκια πληρωμη + 2 ενοίκια ο ιδιοκτητης ( 1 εγγύηση και 1 το τρέχων )
                                Δηλαδη απο μεσίτη θα θες 4,5 ενοίκια . Για ενα σπίτι μεγαλο ( στην Γερμανια υπολόγιζε 1 δωμάτειο ανα παιδι ) στο Μόναχο ,
                                δεν βλέπω να γλυτώνεις το 1000 . ( εκτός εαν βρείς κάτι τελειως εκτός Μονάχου ) οπότε με το καλημέρα θα χρειαστεις 4500 για να μπεις μέσα . Επίσεις επειδη τα σπίτια ειναι δυσέυρετα - τα περισσοτερα ειναι με μεσίτη .
                                Γενικά το Μόναχο ειναι πολη δύσκολή πόλη να βρείς σπίτι , ίσως απο τις 3-4 χειρότερες στην Ευρωπη .
                                Απλά δεν υπέρχουν άδεια σπίτια για ενοικίαση ...

                                Με όλη μου την καρδιά , ελπίζω να είσαι σουπερ τυχερη και να βρείς αμέσως !

                                Comment

                                Working...
                                X