Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ενοικιαση κατοικιας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Οπως τα λες ακριβως. Τα 1000 ευρω ειναι το ελαχιστο και με πολυ στριμωγμα. Το ευχαριστο ειναι οτι πιθανοτατα η θεση μου θα ειναι Νυρεμβεργη κ ανακουφιστηκα πολυ μολις το εμαθα γιατιβτα ενοικια ειναι πολυ πιο προσιτα κ ταβσπιτια ειναι πιο ευρυχωραωπ οτι ειδαψστο διαδικτυο.
    Ευχαριστω

    Comment


      Α Νυρεμβέργη ! Μια χαρά , φαντάζομαι εκει θα είναι καλύτερα στο θέμα σπιτιού απο το Μόναχο .
      Άντε με το καλό :D

      Comment


        Originally posted by Akis_ View Post
        Καλησπέρα σας παιδιά.

        Ηθελα την βοηθειά σας και τις γνώμες σας εμπειρικά,σχετικά με τα αρχικά έξοδα που χρειάζεται κανείς για να μεταναστεύσει στην Γερμανία.

        Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων.
        Φιλε σου ευχομαι καθε ευκολια.
        Εκεινο που ξερω εγω ειναι οτι η Κολωνια εχει καταντησει ακριβοτερη (πλεον) και απο το Μοναχο. Ο λογος τα πολλα τηλεοπτικα καναλια που εδρευουν εκει, και τα πολλα στελεχη που εχουν συν τους απειρους sigle που ολοι νοικιαζουν σπιτια (ψαχνουν) 60-80μ.
        Για την εγγυηση μην απασχολεισαι και τοσο πολυ επειδη με διαφορες προσεγγισεις μπορει να σου δωσει εγγυητικη η τρσπεζσ με ενα κοστος 70-80 ευρω το χρονο. Ομως.... για να γινει αυτο το συμβολαιο εργασιας σου πρεπει να ειναι αοριστου χρονου.
        |Επισης να ξερεις πως σε ολες σχεδον τις εργασιες υπαρχει η "δοκιμαστικη περιοδος" που μπορει ναναι περιπου 6 μηνες. Εκει εισαι στον ανεμο φτερο.
        Τα 200 ευρω για ψωνια σε φτανουν. Πολλα σπιτια εχουν δικα τους πλυντηρια που με 2,5 ευρω βαζεις μπουγαδα και την απλωνεις στον ειδικο χωρο.
        Το φοβεροτερο (για μενα) ειναι η ανυπαρξια κουζινας. Εκει φευγουν αρκετα λεφτα για ντουλαπια και συσκευες. Οι γερμανοι κατα 75-85% τα σπιτια τα παραδιδουν "τοιχους" . Ουτε ντουλαπια ουτε ντουλαπες.!!!
        Προσωπικα μου εφυγαν 3000 για την κουζινα και 1500 για τις συσκευες. Και για 65 τ.μ δινω 1025 ε χωρις να υπολογισω την εκκαθαριση τελος του χρονου,
        Μην σου πω τις υπηρεσιες. Εφερα το αυτοκινητο απο Ελλαδα εδω, και μανι μανι χωρις να το υπολογιζω φυγανε 600 κατοσταρικα για χειμερινα λαστιχα ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.
        Το θεμα ειναι οτι ολα δουλευουν ρολοι και δεν σε τρομαζει το απροβλεπτο. Βεβαια πληρωνω τον γαμο-ΕΝΦΙΑ και ολα τα αμαρτηματα της Ελλαδας.
        Ακομα δουλεια δεν βρηκα, αλλα εχει η γυναικα μου 2800 στο χερι (επιβλεπων μηχανικος), και 1500 η κορη μου στο χερι σε τεχνικη εταιρεια.
        Αν δεν ξερεις γερμανικα δεν σε προτιμα κανενας.
        Να μην εμπιστευεσαι φιλους - συγγενεις - και Ελληνες. Θα σε ριξουν ολοι.
        Παρτε απο ενα ποδηλατο. Θα σας βγει φτηνοτερα απο τις καρτες εισητηριων. Και ολοι πανε με ποδηλατα. Δεν ειναι υποτιμητικο σαν την Ελλαδα.
        Οι γερμανοι εχουν ενα αξιακο συστημα ξερουν ποιοι ειναι και μεχρι που φτανουν τα ποδια τους και αναλογα ξοδευουν. Δεν ειναι σαν εμας που ειχαμε στην Ελλαδα τα περισσοτερα Cayen Porsche.
        Θελει υπομονη και επιμονη., Στο τελος θα τα καταφερετε. Τοσοι και τοσοι τα καταφεραν.
        Ετσι κι αλλιως η Ελλαδα εχει σβησει. Ακομα και να επανακαμψει για να γινει η Ελλαδα του 2004-2008 θα περασουν 20 χρονια και βαλε. Ποσο χρονων θαστε τοτε.??

        ΣΟυ ευχομαι καθε ευκολια.
        (σκορπιες σκεψεις σου εγραψα...)

        Comment


          Συμφωνώ κι εγώ με τον Chris σχετικά με την Κολωνία που είμαστε κι εμείς. Θα ήθελα να πω ότι η κουζίνα είναι όντως μεγάλο πρόβλημα, όμως δεν χρειάζεται να ξοδέψετε πολλά λεφτά με σωστό ψάξιμο. Βρίσκετε άνετα μεταχειρισμένη κουζίνα πάμφθηνη. Εγώ δεν έφερα από Ελλάδα καμία ηλεκτρική συσκευή μιας και είχαν παλιώσει και πήραμε όλα τα ηλεκτρικά μαζί με την κουζίνα κομπλέ 600€. Όλα μεταχειρισμένα από kleinanzeigenebay.de και πολύ πιο σύγχρονα από αυτά που είχα στην Ελλάδα... Ειδικά το καλοκαίρι που μετακομίζουν όλοι έχει πάρα πολλά πράγματα! Όλο το σπίτι με όλα του τα έπιπλα (σαλόνι,τραπεζαρία, μικροέπιπλα, κρεβατοκάμαρες 2, ντουλάπες 3 και πολλά ψιλολόγια τύπου κουρτίνες-κουρτινόξυλα, ράφια κτλ.) 800€ περίπου! Δεν είχα μεταφέρει από Ελλάδα ούτε έπιπλα, μόνο κούτες με πράγματα....θέλει ψάξιμο και κουβάλημα, αφού πας και τα παίρνεις από τα σπίτια τους. Νοικιάζεις ένα φορτηγάκι με 60€ και φορτώνεις όσα περισσότερα μπορείς. Εμείς νοικιάσαμε 3 φορές σε 1 μήνα και τα πήραμε όλα...Όσο για τις συννενοήσεις, ας είναι καλά το google translate... βοηθάει πάρα πολύ!!!!!!!! Για το σπίτι δεν έχω εμπειρία γιατί με βοήθεια συγγενών βρήκαμε αμέσως...
          Οσο για το μάρκετ εμείς με 2 μικρά παιδιά χρειαζόμαστε 300€ με οικονομία για μας, αλλά χωρίς οικονομία στο φαγητό για τα μικρά. Οπότε και με 200€ μπορεί ένα ζευγάρι να τα βγάλει πέρα στο φαγητό...καμιά σχέση οι τιμές με Ελλάδα στα τρόφιμα. Εγώ πάντως τα βρήκα και πολύ πιο ποιοτικά..
          Αυτοκίνητο δεν φέραμε. Ποδήλατα όλοι οικογενειακώς! Το τι έχω δει εδώ να κυκλοφορεί σε ποδήλατο είναι άλλο πράγμα...μέχρι και ποδήλατο με τρέηλερ. Το έχουν σαν κανονικό όχημα, και το ίδιο κάναμε κι εμείς! Τους βλέπω και τους χαίρομαι πραγματικά! Άλλη νοοτροπία και πολύ σωστή! Όλα υπολογισμένα και τελικά όλα μπορείς να τα κάνεις αν έχεις θέληση, ακόμη και χωρίς αυτοκίνητο!
          Καλή επιτυχία σε όσους θέλουν πολύ να αλλάξουν το μέλλον τους προς το καλύτερο!!! Έχει αγώνα, αλλά πιστεύω ότι στο τέλος θα δικαιωθούμε και θα τα καταφέρουμε!!!

          Comment


            Originally posted by xainti View Post
            Συμφωνώ κι εγώ με τον Chris σχετικά με την Κολωνία που είμαστε κι εμείς. Θα ήθελα να πω ότι η κουζίνα είναι όντως μεγάλο πρόβλημα, όμως δεν χρειάζεται να ξοδέψετε πολλά λεφτά με σωστό ψάξιμο. Βρίσκετε άνετα μεταχειρισμένη κουζίνα πάμφθηνη..
            Δεν ειχαμε επιλογες για το σπιτι. Επρεπε μεσα σε μια εβδομαδα να φυγουμε απο εκει που μας φιλοξενουσαν. Η κουζινα, για να παρω μεταχειρισμενη, υπηρχε μεγαλη αμφιβολια αν θα ταιριαζε στο σπιτι που βρηκα (οπως ισως δεν θα ταιριαζει αν παω καπου αλλου). Για να μην πω οως ο τεχνιτης για να στην ξεμονταρει απο εκει που θα την παρεις θελει λεφτα, και εκει που θα στην ξαναμονταρει επισης θελει λεφτα. Κατω απο 1000 ουτε ΙΚΕΑ δεν βρισκεις. Τελος παντων.
            Ενα σπιτι που βρηκε τωρα να νοικιασει η κορη μου με τον φιλο της στο Φρεχεν, την βρηκε μεσα την κουζινα. Αλλες φορες ο ενοικιαστης που φευγει σου πουλαει την δικια του (χανοντας).
            Τωρα ειμαι και εγω της αποψης πως εδω κουβαλησαμε την εκει ανυπαρξια μας. Δεν ηρθαμε εδω για να απαιτουμε να ζουμε οπως στην Ελλαδα τον καλο καιρο.
            Το αυτοκινητο ηταν απαραιτητη προυποθεση για την γυναικα μου γιατι οι επιβλεψεις εργων ειναι ποτε στο Αιφελ ποτε Ντυσσελντορφ και παει λεγοντας.
            Εκεινο που ξεχασα να πω ειναι οτι η εφορια ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ λεφτα πραγματι. (Που η εφορια στην θεσσαλονικη, λυσσαξε γιατι ειχα επιστροφη, και με εψαξε εξονυχιστικα.) Τωρα που εκλεισα και εγω 6 μηνες εδω (οι υπολοιποι 1,5 χρονο) θα κατεβω να κανω τα χαρτια μας για εφορια αλλοδαπων. Απορουν οι εδω εφοριακοι γιατι στην ελλαδα ζητανε τοσα χαρτια.
            Οταν δουλευεις ΕΞΩ απο την πολη κατοικιας σου, η εφορια σου γυριζει 0,30ευρω/χλμ στα μισα δυανυθεντα χιλιομετρα. ΕΙναι σημαντικο κερδος αυτο, μιας και πολλες δουλειες αιτουν αυτοκινητο.
            Οσο για τα γερμανικα, οσο πιο ψηλα στοχευεις, τοσο πιο καλα γερμανικα ζητανε.
            Η γυναικα μου σπουδασε εδω 2 πτυχια και παρ ολα αυτα θεωρησαν στην εργασια της πως τα γερμανικα της θελουν βελτιωση.
            Στα γερμανικα, στα μαθηματα, αν περασεις τις κρατικες εξετασεις σου δινουν τα μισα χρηματα πισω. Νομιζω οτι αν κανεις μαθηματα εγγεγραμμενος ανεργος, σου τα επιστρεφουν ολα.
            αλλα ρε παιδια.....

            Ελλαδα ειναι ΜΟΝΟ ΜΙΑ γμτ....

            :-)

            ChrisPol

            Comment


              Παιδιά εγώ ψάχνω να συγκατοικήσω στη Λειψία, έχω δει 19 σπίτια και από όλα σχεδόν έχω πάρει αρνητικές απαντήσεις. Καμιά βοήθεια κανείς?

              Comment


                Σωστά πολύ σωστά τα λέτε! Εμείς είχαμε 1 μήνα περιθώριο για αναζήτηση επίπλων κτλ. και όλα τα ξεμονταρίσματα και μονταρίσματα τα κάναμε μόνοι μας....οι τεχνικοί παίρνουν πάρα πολλά λεφτά όντως..αυτοκίνητο δεν χρειαζόμαστε γιατί είμαστε κοντά στην δουλειά μας. Με τα ψώνια ζοριζόμαστε αλλά οκ....δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα από την αρχή...

                Κι εμείς εφόσον ήρθαμε εδώ για να επιβιώσουμε και η Γερμανία μας το προσφέρει αυτό είμαστε ευχαριστημένοι...έχουμε να ελπίζουμε ότι αν προσπαθήσουμε θα προχωρήσουμε παραπέρα...στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα ούτε για μας αλλά πολύ περισσότερο για τα παιδιά μας..........

                Comment


                  Και μας καπου τόσο περιπου μας ειχε πάρει να βρούμε παιδιά. ή αυτά που θα μας λέγαν οκ ήταν ερειπια ή αυτά που μας αρεζαν δεν μας τα έδιναν

                  Comment


                    Και τελικά τι έγινε georget?

                    Comment


                      Αναζήτηση Διαμερίσματος στην Κολωνία

                      Καλημέρα σας,
                      Ξάχνω για ένα μικρό διαμέρισμα στην Κολωνία για δύο άτομα, στις περιοχές Deutz ή Poll.
                      Ξάχνουμε εντατικά το τελευταίο δίμηνο και έχω ψάξει ήδη μέσω των site ενοικιάσεις κατοικιών όπως είναι το Immobilien, Wohnungen und Häuser bei ImmobilienScout24 mieten, kaufen, inserieren
                      Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον που να νοικιάζει κάποιο διαμερισμά στις συγκεκριμένες περιοχές ας βοηθήσει.

                      Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.

                      Comment


                        Καλησπέρα .Με λένε Αρη και πρωτη ΦΕβρουαριου θα βρίσκομαι Στουτγκαρδη για αναζήτηση εργασίας .Αυτή τη στιγμη είμαι σε αναζήτηση στέγης.Μελεταω την λύση των WG ( κοινόχρηστα διαμερίσματα). Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτά?Υπάρχει κάποιος που ήρθε Στουτγκάρδη τώρα για να μου δώσει πληροφορίες γενικά για το που θα μείνω?Περιμένω απάντηση σας και σας ευχαριστώ.Χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

                        Comment


                          ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ.ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΩΤΟ ΜΕΛΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΔΗΓΟΣ.ΕΧΩ Γ ΚΑΤ.ΔΙΠΛΩΜΑ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΛΑΔΔΑ ΑΛΛΑ Ο ΝΟΥΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙ,ΠΕΡΙΜΕΝΩ....

                          Comment


                            παιδια καλησπέρα και χρονια πολλά!! ενω αποφευγα να παρω κινητο δυστυχως η ευτυχως εφτασε αυτη η ωρα και για εμενα.... επομένως θέλω τα φωτα σας αν γνωριζεται για καρτοσυνδεση.
                            ενδιαφερομαι για ενα βασικο πακετο αλλα να μπορω να εχω και ιντερνετ ....μηπως ξερετε τι παιζει με το whatsapp?? σας ευχαριστω παρα πολυ

                            Comment


                              ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΤΑ ΕΝΟΙΚΙΑ ΦΙΛΕ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ.ΠΕΡΙΠΟΥ 700 800 ΕΥΡΩ.ΓΙΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟ.ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝ ΣΧΟΛΕΙΟ,ΤΟΤΕ ΤΟΣΟ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.ΗΜΟΥΝΑ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ?ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ

                              Comment


                                Καλημέρα Ιάκωβε και εγώ για Βερολίνο την ψάχνω, για τι τετραγωνικά μιλάς;
                                & σε ποιες γειτονιές;

                                Comment

                                Working...
                                X